.
Baner: Baner górny - WartaBaner: Baner górny - Głębokie_stacjaBaner: Baner górny - Zamek_1

Aktualności

Uroczysta sesja Rady Powiatu

Ilustracja do informacji: Uroczysta sesja Rady Powiatu 30 listopada 2016 r. w sali kinowej Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu, podczas której wręczone zostały tytuły „Honorowy Obywatel Powiatu Międzyrzeckiego” oraz nagrody Starosty za promowanie powiatu. Sesję rozpoczął przewodniczący Rady Powiatu, Jarosław Szałata serdecznie witając wszystkich zaproszonych gości.
Kapituła Honorowa 2014-2018 w składzie: Jarosław Szałata - przewodniczący Kapituły Honorowej; Grzegorz Gabryelski - zastępca przewodniczącego Kapituły Honorowej; członkowie: Andrzej Kaczmarek, Włodzimierz Szopinski, Zofia Plewa, Mieczysław Kuryś, Roman Nowak, Beata Kwiatkowska, Krzysztof Marzec, Grzegorz Mrowicki zawnioskowała, a Rada Powiatu stosownymi uchwałami nadała tytuł Honorowego Obywatela następującym osobom:
  • Hannie Augustyniak
  • Jackowi Baczyńskiemu
  • Janowi J. Krajniakowi
  • Janowi Plebankowi
  • Elżbiecie Skorupskiej-Raczyńskiej
  • oraz pośmiertnie Zofii Ratajczyk.
Zasługi nominowanych do tytułu Honorowy Obywatel, zaproszeni goście poznali podczas części artystycznej i filmowej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu. Program nosił tytuł „Ojczyzna - Duża i Mała” i był wyrazem hołdu dla ludzi, którzy swój wysiłek, swoją pracę, swoją miłość poświecili swojej Małej Ojczyźnie.
Są to:
  1. Hanna Maria Augustyniak, która była dwukrotnie radną: w latach 1990-1994 jako radna Rady Miasta i Gminy w Międzyrzeczu pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Służby Zdrowia a w latach 2006-2008 była wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Międzyrzeczu. Współorganizatorka i aktywna uczestniczka skutecznego protestu ekologicznego przeciwko składowaniu odpadów radioaktywnych w MRU, który swoim zasięgiem objął cały powiat międzyrzecki (1987 r.).Działacz opozycji w strukturach wojewódzkich i gminnych. Działacz opozycji gorzowskiej, działacz międzyrzeckiej opozycji demokratycznej.Działacz opozycji gorzowskiej – członek podziemnej TYMCZASOWEJ Rady Regionalnej NSZZ ,,Solidarność’’ w Gorzowie Wlkp. (1987-1989), która w okresie delegalizacji związku upubliczniła swoją działalność.Działacz opozycji gorzowskiej – członek podziemnej Tymczasowej Rady Regionalnej NSZZ ,,Solidarność’’ w Gorzowie Wlkp. (1987-1989), która w okresie delegalizacji związku upubliczniła swoją działalność. Współzałożyciel i redaktor naczelny niezależnych pism lokalnych: niezależnego gminnego miesięcznika ,,Kurier Międzyrzecki’’ (1990 r.) oraz powiatowego niezależnego miesięcznika kulturalno – społecznego ,,Międzyrzecka Gazeta Powiatowa’’ (1999-2001). W latach 1983-1995 w powiecie międzyrzeckim była aktywnym działaczem społecznym: działała w Duszpasterstwie Świata Pracy, w Klubie Inteligencji Katolickiej, Duszpasterstwie Nauczycieli oraz w Caritas, współorganizatorka Tygodni Kultury Chrześcijańskiej.Współzałożycielka międzyrzeckiego powiatowego Ruchu AWS.Społecznie od 1989 roku jako pełnomocnik Zarządu Regionu NSZZ ,,Solidarność’’ w Gorzowie Wlkp. siedmiokrotnie organizowała i prowadziła na terenie gminy Międzyrzecz oraz powiatu międzyrzeckiego Obywatelskie Komitety Wyborcze ,,Solidarność’’ w wyborach samorządowych oraz parlamentarnych do Sejmu i Senatu oraz wyborach prezydenckich (1989, 1990, 1994, 1998, 1999, 20001, 2002). W latach 1990-1994 była społecznym asystentem posła RP Stanisława Bożka z Międzyrzecza. W latach 1998-2002 była społecznym asystentem senatora RP Elżbiety Płonki oraz posła RP Romana Rutkowskiego, prowadziła wówczas Biuro Senatorsko – Poselskie w powiecie międzyrzeckim.Pani Hanna była trzykrotnie przedstawicielem Wojewody Lubuskiego: w Społecznej Radzie Nadzorczej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Międzyrzeczu w latach 1999-2002 oraz dwukrotnie w Społecznej Radzie Nadzorczej Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu w latach 2007-2008 i 2012-2014.Od 25 lat do chwili obecnej Pani Hanna jest również sympatykiem i rzecznikiem Ruchu AA (udział w mitingach otwartych, spotkaniach, pielgrzymkach, otwarciach klubów).
  2. Dr Jan J. Krajniak, absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1954-1994 pracował jako nauczyciel geografii w Liceum Ogólnokształcącym w Międzyrzeczu. Jest autorem wielu publikacji z dziedziny geografii fizycznej, ekologii środowiska i turystyki. Jest też autorem kilkunastu publikacji o regionie, m.in.: Ziemia Międzyrzecka i Świebodzińska (1968), Szlaki wodne Ziemi Lubuskiej (1971), Pojezierze Lubuskie (1976,1982), Jeziora Pszczewskiego Parku Krajobrazowego (1998), Środowisko geograficzne Jeziora Głębokiego (2000), Ziemia Międzyrzecka kraina lasów i jezior (2004), Pojezierze Międzyrzeckie mały atlas jezior (2010, 2013).Monografia – 50 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Heliodora Święcickiego w Międzyrzeczu, której autorem jest dr Jan Krajniak, to "książka pisana sercem". To historia szkoły, sylwetki dyrektorów, wspomnienia nauczycieli i absolwentów, bogate kalendarium wydarzeń oraz sukcesów uczniów w olimpiadach przedmiotowych i sportowych. Dr Jan Krajniak jest członkiem zespołu redakcyjnego POWIATOWEJ. W ponad 80 artykułach autor przybliża czytelnikom przyrodę, piękno i ciekawe miejsca powiatu międzyrzeckiego. Artykuły, poparte rzetelnymi badaniami naukowymi i bogatą bibliografią, mają licznych czytelników, chętnie odwiedzających miejsca naszego powiatu, o których dr Krajniak pisze bardzo ciekawie, dodając mapy i kolorowe zdjęcia. Te artykuły są doskonałym przewodnikiem zachęcającym do wypraw nad pszczewskie jeziora, do spływów kajakowych Obrą, które dają możliwość zwiedzania np. elektrowni wodnej w Bledzewie, a także poznania bogatej fauny i flory naszej ziemi międzyrzeckiej. Liczni absolwenci międzyrzeckiego Liceum Ogólnokształcącego mówią o profesorze Krajniaku z ogromnym szacunkiem i sympatią.
  3. Jacek Baczyński, emerytowany oficer Wojska Polskiego, w latach 2010-2014 był radnym Rady Miejskiej w Międzyrzeczu. Od czerwca 2010 r. działa w ogólnopolskiej Fundacji Przeciw Leukemii, a od 2013 r. jest członkiem zarządu i wolontariuszem Fundacji Przeciw Leukemii, która współpracuje z Ośrodkiem Dawców Szpiku MEDIGEN. W Polsce co roku około 10 tys. młodych ludzi dowiaduje się, że są chorzy na nowotwory krwi. Przyczyna leukemii jest nieznana, ale to choroba uleczalna i wielką rolę odgrywają akcje uświadamiające o możliwości pomocy chorym, dla których nadzieją jest przeszczepienie szpiku. Jacek Baczyński jest jedynym w województwie lubuskim wolontariuszem, który organizuje szkolenia i spotkania z młodzieżą, omawia rolę i znaczenie dawców. Aby prowadzić takie szkolenia, musiał przejść całą procedurę przeszczepu szpiku kostnego. Dzięki działalności edukacyjnej nominowanego – w powiecie międzyrzeckim jest zarejestrowanych 2047 potencjalnych kandydatów na dawców; w ciągu ostatnich 5 lat 18 młodych ludzi z Międzyrzecza oddało szpik, z czego dwóch dwukrotnie, a jeden poznał swego "bliźniaka" (dane z 15 marca 2016 r.). W MOK uroczyście świętowano 5 lat działalności honorowego dawstwa szpiku (2015 r.). Dnia 23 czerwca 2016 spod międzyrzeckiego ratusza wyruszył I Ogólnopolski Bieg Sztafetowy "Bieg po szpik", której głównym organizatorem w Międzyrzeczu był Jacek Baczyński. Celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie dawstwa szpiku kostnego i promocja powiatu międzyrzeckiego.
  4. Jan Plebanek, pochodzi z Ciechocinka, urodził się 28 września 1931 r. W listopadzie 1949 roku założył tajną organizację niepodległościową "Orle Gniazdo". Patriotyzmu uczył się już od dziecka ucząc się w ochronce i tajnie w domu. Następnie przebywał w Borach Tucholskich, gdzie przeszedł przeszkolenie w punkcie wychowawczym Armii Krajowej. Po przybyciu z rodziną na tzw. "Ziemie Odzyskane" założył w Zielonej Górze tajną organizację niepodległościową "Orle Gniazdo" i był jego dowódcą. Zadaniem organizacji było sabotowanie uroczystych obchodów siedemdziesiątych urodzin Stalina w Zielonej Górze poprzez zrywanie flag Związku Radzieckiego oraz zamalowywanie portretów komunistycznego przywódcy na czarno. W planach było również wysadzenie pomnika wdzięczności w Zielonej Górze, które to nie zostało wykonane z powodu aresztowań. W styczniu 1950 roku Jan Plebanek został aresztowany i brutalnie przesłuchiwany. Przebywał w więzieniu w Zielonej Górze. Następnie sąd wojskowy skazał go na 9 lat więzienia w Strzelcach Opolskich. Jako dowódca został potraktowany brutalnie i najsurowiej. Najpierw karę więzienia odbywał w izolatce, następnie przeniesiono go do celi kilkuosobowej. Tam spotkał żołnierzy Armii Krajowej – którzy wzajemnie podtrzymywali się na duchu i pogłębiali poczucie patriotyzmu. Po pięciu latach więzienia powrócił na krótko do rodziny – do Międzyrzecza, ponieważ przez następne 2 lata pracował na robotach przymusowych – na stacji w Rzepinie, potem w kopalni w Bytomiu. Po odbyciu tych kar, będąc pod stałym nadzorem UB, podjął naukę pedagogiki. Pracował jako nauczyciel muzyki w Powiecie Międzyrzeckim – Ognisko Muzyczne w Międzyrzeczu, szkoły podstawowe w Bledzewie, Templewie, Nowej Wsi, Brójcach, Lutolu, Pszczewie. Tworzył zespoły muzyczne. Dopiero w 1991 roku odbywa się pierwsze spotkanie żyjących Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Pan Jan Plebanek to Żołnierz Niezłomny naszego Powiatu Międzyrzeckiego. Został Wychowany na patriotę i walczył o wolną Polskę. Minęło wiele lat, gdy Ojczyzna zaczęła przywracać Honor i Godność swoim wiernym Synom.
  5. Zmarła Zofia Ratajczyk była pierwszą Przewodniczącą Zarządu Koła WMT, założonego przy jej udziale dnia 5.02.1997 r. Pełniła tę funkcję do 2006 r. Pani Zofia była również radną Rady Miejskiej w Międzyrzeczu w latach 1994-1998, aktywnie działała w Komisjach rady w tym w Komisji Mieszkaniowej. Jako radna Rady Powiatu działała przez dwie kadencje (1998-2002) i (2002-2006). W tym okresie udało się jej zmobilizować radnych powiatu do sponsoringu na rzecz Stowarzyszenia "Wspieramy Młode Talenty". Pani Zofia była propagatorką zdrowego trybu życia i uprawiania masowego sportu wśród nauczycieli i młodzieży dając temu osobisty przykład. Jako inspektor oświaty w latach 1976-1984 dobrze zasłużyła się w zakresie rozwoju oświaty w Międzyrzeczu, między innymi właśnie pod jej kierunkiem zostało wybudowane przedszkole przy ulicy Zachodniej w Międzyrzeczu. Za zasługi na niwie społecznej otrzymała w 2002 r. tytuł Lubuszanina Roku. O Zofii Ratajczyk można powiedzieć, że była społecznikiem o wielkiej wrażliwości społecznej i dla której najważniejszy był zawsze człowiek, niezależnie od poglądów i wyznania.
  6. Prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska (urodziła się i mieszka w Trzebiszewie, gmina Skwierzyna) - językoznawca. Autorka prac z zakresu historii języka polskiego, w tym monografii poświęconych wpływom łacińskim na polszczyznę XIX wieku: Progresywne zapożyczenia pochodzenia łacińskiego w polszczyźnie XIX wieku (2000 r.), Dziewiętnastowieczne latynizmy progresywne w polszczyźnie XX wieku (2001 r.); leksykografii, m.in. opracowania Dykcjonarz Michała Amszejewicza na tle nowopolskich słowników wyrazów obcych (2004 r.); stylistyki: Kreacja ojca w powieściach nadniemeńskich Elizy Orzeszkowej (studium językowo-stylistyczne) - (2013 r.) i komunikacji. Interesuje ją językoznawstwo kognitywne, leksykografia, semantyka tekstu, frazeologia i paremiologia oraz funkcja braw w języku. Bada język powieści i nowel Elizy Orzeszkowej. Liczba publikacji: 106 w tym 4 książki autorskie, 31 współredagowanych. Jest współautorem cyklicznej cotygodniowej audycji radiowej „Gimnastyka języka” emitowanej w Radiu Gorzów i Radiu Zachód (od 2010 r.). W latach 1982-1985 pracowała w Gminnym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Skwierzynie na stanowisku inspektora ds. samorządu; w latach 1985-1994 była nauczycielem, a następnie dyrektorem Szkoły Podstawowej Trzebiszewie. Następnie przeniosła się do pracy w Nauczycielskim Kolegium Języka Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Języka Polskiego Wydziału Humanistycznego PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim. W latach 2007-2011 była Prorektorem ds. Organizacji i Rozwoju PWSZ. Od 2011 roku pełni funkcję Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Jest inicjatorem i kierownikiem cyklicznych konferencji naukowych, m. in. organizowanej pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe regionu pogranicza” (od 2001 r.); współorganizatorem corocznego Konkursu Ortograficznego Języka Polskiego dla Młodzieży Akademickiej Ukrainy w Iwano-Frankiwsku (od 2005 r.). W ramach programu Erasmus prowadzi wykłady w uczelniach partnerskich we Włoszech, Francji i na Litwie. Prowadzi wykłady otwarte dla młodzieży szkół średnich w Gorzowie Wielkopolskim i regionie gorzowskim. Wspomaga rozwój środowiska, w którym mieszka, m.in. Szkoły Podstawowej w Trzebiszewie. W latach 1988-1992 była radną Rady Narodowej Miasta i Gminy w Skwierzynie; była również Przewodniczącą Rady Sołeckiej w Trzebiszewie. Od 2010 r. jest członkiem Kapituły Lubuskiego Wawrzynu Naukowego oraz członkiem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza w Warszawie Oddział w Gorzowie Wielkopolskim oraz Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Wiedzą, od 1998 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Od 2010 r. działa w Radzie Naukowej przy Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie. Od 2009 r. jest członkiem Rady Wydawniczej przy Prezydencie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, a od 2011 r. przewodniczącą Komisji ds. Nazewnictwa Ulic. Debiutowała literacko w 1983 roku na łamach Zielonego Sztandaru. Od 2004 r. należy do Związku Literatów Polskich. Jest laureatką wielu wysokich nagród w prestiżowych konkursach literackich. Wydała 4 tomiki wierszy: Nim dojdę (Gorzów 1987 r. - uznany za najlepszy to wierszy wydany w Bibliotece Literackiej GPK), W drodze (Gorzów Wielkopolski - Skwierzyna 1994 r.), Krople (Gorzów 2005 r.), Niczyja (Gorzów Wielkopolski 2010 r.). Jest doktorem honoris causa Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie (2014 r.). Za działalność na rzecz środowiska prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi w 1987 r. oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2002 r.; otrzymała Odznakę „Za zasługi dla województwa gorzowskiego” w 1986 r. oraz Odznakę Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego „Za wybitne zasługi dla rozwoju miasta” w 2004 r.; w 2014 r. otrzymała tytuł „Zasłużony Obywatel Skwierzyny”; w 2015 r. Odznakę „Za zasługi dla rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”. Wyróżniona statuetką GORZOWIANIN 2014 w kategorii Nauka i Edukacja.
Wszystkie wyróżnione osoby otrzymały akt nadania tytułu, statuetkę oraz legitymację. W imieniu nagrodzonych podziękowała prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.
Po uhonorowaniu wyróżnionych starosta, Grzegorz Gabryelski wręczył statuetki za promowanie powiatu.
Otrzymali je:
  1. Ksiądz Kanonik Marek Walczak, który objął parafię pw. Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu w 1999 roku. Od początku dał się poznać jako dobry organizator życia wspólnotowego na terenie Powiatu. Chętnie włącza się w organizację wszelkich inicjatyw społecznych na rzecz mieszkańców naszego regionu. Pozyskał ok. 2,5 mln złotych na cele parafialne. Środki pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Urzędu Marszałkowskiego, z Urzędu Gminy, od Lubuskiego Konserwatora Zabytków, zbiórek parafian i dochodów z festynów organizowanych na rzecz parafii. Dał się poznać jako dobry gospodarz dbający o dobro kultury narodowej. Wszystkie organizowane uroczystości, takie jak: koncerty organowe, przeglądy chórów, przeglądy kolęd i pastorałek, odbywają się w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Kanonika. Organizowane są również Obchody Świąt Narodowych - 11 Listopada, 3 Maja, itp. Ponadto wspiera wszelkie działania organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu międzyrzeckiego.
  2. Zdzisława Jaroszewicz - członek Międzyrzeckiego Koła „Wspieramy młode talenty” Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Koło organizuje przedsięwzięcia na rzecz utalentowanych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin z terenu powiatu. Wspomaga rodziny stypendystów organizując zbiórki odzieży, komputerów, środków chemicznych i spożywczych. Uczestniczy w organizacji rajdów charytatywnych, koncertów, konkursów plastycznych. Każdą wolną chwilę poświęca społecznej pracy na rzecz młodych utalentowanych obywateli Ziemi Międzyrzeckiej.
  3. Genowefa Suchecka, od 1998 r. prowadzi Zespół Śpiewaczy „Ale Babki”. Popularyzuje piosenki ludowe, religijne, patriotyczne, biesiadne oraz własne kompozycje. Jej działalność jest bardzo dobrze postrzegana i odbierana na terenie gminy, powiatu oraz wśród szerokich słuchaczy z regionu i spoza województwa lubuskiego. Zespół pod jej kierownictwem bierze czynny udział w licznych imprezach, festiwalach, przeglądach oraz uroczystościach organizowanych przez samorząd gminny i powiatowy. Jest również organizatorem wielu imprez kulturalnych, promocyjnych, podtrzymujących tradycje kultury naszego regionu oraz kultury narodowej.
  4. Wanda Żaguń, wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie, prezes Towarzystwa Przyjaciół Pszczewa, pomysłodawca i organizator wielu cyklicznych imprez kulturowych o zasięgu gminnym, powiatowym i regionalnym, plenerów artystycznych, jarmarków, festiwali. Od lat buduje dobrą markę powiatu międzyrzeckiego w kraju i za granicami Polski. Z jej inicjatywy powstało wiele publikacji sławiących walory powiatu międzyrzeckiego. Opiekunka i dobry duch licznych zespołów muzycznych, wydarzeń kulturowych i sportowych, wspiera różne zrzeszenia i stowarzyszenia.
  5. Dr Lech Malinowski od wielu lat podejmuje działania promujące Powiat Międzyrzecki przede wszystkim poprzez działalność publicystyczną. Dzięki jego społecznej pracy od ponad dwóch lat, co miesiąc w Przekroju Lokalnym ukazują się artykuły informujące o wydarzeniach i działaniach pomiotów samorządowych, kulturalnych i gospodarczych, co przyczynia się do ich szeroko pojętej promocji. Znaczne zasługi wykazał w promocji m. in. Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie powiatu międzyrzeckiego, zespołów ludowych, kół gospodyń wiejskich, muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im Alfa Kowalskiego.
Uroczystość uświetnił program artystyczny, który wspaniale prowadzili nauczyciele z Centrum - Grzegorz Skołuda i Robert Kubiszewski. Film o nominowanych przygotował Sewer Wawrzyszko. Pomocą służył Krzysztof Polechajło i Ewa Wąsiel. Zaangażowani uczniowie to: Marta Plewa, Nicola Woltman, Wioleta Góra, Wojciech Matulewicz, Sandra Kozdra, Patryk Prusinowski, Aleksandra Toczek, Renata Kindzierska, Natalia Gogoc, Karolina Białowska, Błażej Siemieniak, Mateusz Kamiński, Filip Spiczak, Jakub Burdzy, Patryk Dudziński, Mateusz Gałka, Łukasz Majkut, Bartłomiej Antys, Krzysztof Lorek, Marcel Pietrusik, Maciej Głuszczuk, Patryk Troszyński, Monika Cwener, Dawid Tarnowski, Magdalena Tyczyńska, Malwina Dobkiewicz, Adrian Portała i Dorota Kołodziejczyk. Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkoły za zaangażowanie i pomoc w przygotowanie naszej uroczystej sesji.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć: 2016.11.30 - Uroczysta Sesja Rady Powiatu (19)

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: lubuskie.pl - Portal Województwa Lubuskiego
  • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
  • Baner: Regionalny Biuletyn Informacji Publicznej
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Baner: Szpital Międzyrzecki
  • Baner: IKP - Internetowe Konto Pacjenta
  • Baner: InfoCar
  • Baner: Urząd Ochrony Danych Osobowych
  • Baner: NGO.PL - organizacje pozarządowe
  • Baner: Cyfrowy Powiat
  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Międzyrzeczu
  • Baner: Nieodpłatna Pomoc Prawna
  • Baner: Lokalny Portal Edukacji Prawnej
  • Baner: Rozlicz PIT w powiecie międzyrzeckim