.
Baner: Baner górny - WartaBaner: Baner górny - Głębokie_stacjaBaner: Baner górny - Zamek_1

Charakterystyka i położenie

Charakterystyka i położenie Powiatu Międzyrzeckiego

Ilustracja do informacji: Charakterystyka i położenie Powiatu Międzyrzeckiego Powiat międzyrzecki położony jest w północno-wschodniej części województwa lubuskiego. Tworzy go sześć gmin: Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Przytoczna i Pszczew. Powierzchnia powiatu wynosi 1388 km 2 . Liczba ludności powiatu ogółem to 58 402 mieszkańców.
Niezwykłym elementem krajobrazu powiatu międzyrzeckiego są zagubione wśród lasów i pól żelbetowe bryły bunkrów, potężne stalowe kopuły i ciągnące się kilometrami rzędy betonowych słupów, tzw. „zębów smoka” - zapór przeciwczołgowych. Fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego do dziś budzą podziw swym ogromem, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do zwiedzania, stanowiąc największą atrakcję turystyczną ziemi międzyrzeckiej. Unikatowy na skalę europejską system fortyfikacji przyciąga rzesze turystów z kraju i zagranicy. Prowadzone badania wykazały, że fortyfikacje MRU są jednym z największych zimowisk nietoperzy w Europie. Co roku zimuje tutaj ponad 30 000 osobników tego ssaka należących do 12 gatunków.
Główną atrakcją powiatu jest murowany zamek w Międzyrzeczu wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego oraz największa w Polsce kolekcja portretów trumiennych (Muzeum).
Głównym celem pielgrzymek z całej Europy jest Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie (gmina Przytoczna) z pięknym rokokowym kościołem wybudowanym w latach 1740-1762, który posiada tytuł i godność bazyliki mniejszej oraz muzeum historii Sanktuarium z pamiątkami osobistymi Ojca Świętego Jana Pawła II.
Godnym polecenia jest obszar zamknięty rzekami Notecią, Wartą i Obrą oraz jeziorami: Soleckim, Głębokim, Lubikowskim i Chycińskim, stwarzając doskonałe możliwości do uprawiania łowiectwa, zbierania grzybów, wędkowania oraz organizowania wycieczek pieszych i rowerowych.
Rzeka Obra wraz z łańcuchem jezior zbąszyńskich tworzy jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych na Niżu Polskim, będąc jednocześnie siedliskiem bobrów („Szlak bobrów” w okolicy Skwierzyny). Są tu doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu.
Niemal cały obszar gminy Pszczew rozciąga się na terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej ze ścieżkami przyrodniczymi oraz liczne ośrodki wypoczynkowe i pola biwakowe nad pięknymi jeziorami. W Pszczewie można również zwiedzić muzeum „Dom Szewca” oraz późnorenesansowy kościół wzniesiony w latach 1635-54.
Doskonałe tereny do rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej znajdują się w powiecie międzyrzeckim na terenie gminy Skwierzyna, położonej pomiędzy pojezierzem Sierakowskim a Łagowskim w bezpośredniej bliskości Puszczy Noteckiej.
Inną atrakcją powiatu są wykopaliska prowadzone na terenie byłego klasztoru cystersów w Bledzewie. Bliskie położenie przy granicy z Niemcami oraz przebieg ważnych szlaków komunikacyjnych sprawia, że gmina Bledzew staje się doskonałym obszarem i partnerem do rozwijania i prowadzenia na jej terenie różnorodnej działalności.
W powiecie międzyrzeckim, na obszarze gminy Trzciel rozwinęły się rzemiosła charakterystyczne dla tego regionu: wikliniarstwo i stolarstwo. Wyroby trzcielskich wikliniarzy słynne są nie tylko w kraju, chętnie je również kupują turyści i handlowcy zagraniczni. Specjalnością gminy jest także uprawa szparagów i z tego powodu Trzciel zyskał miano „Szparagowego zagłębia”. Na terenie gminy znajduje się rezerwat Czarna Droga i Jezioro Wielkie.
To tylko nieliczne atrakcje powiatu międzyrzeckiego, które jednak są podstawową zachętą do odwiedzenia tych terenów, inwestowania w sieć infrastruktury turystycznej i gospodarczej. Czyste powietrze, bujne lasy, jeziora są gwarancją udanego i zdrowego wypoczynku.
Ciekawostki
Długość rzeki Warty w powiecie: 43 km
Długość rzeki Obry w powiecie: 91 km
Długość rzeki Paklicy w powiecie: 22 km
Liczba jezior w powiecie: ponad 100 powyżej 1ha + kilkadziesiąt obiektów stawowych
 • Baner: lubuskie.pl - Portal Województwa Lubuskiego
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Regionalny Biuletyn Informacji Publicznej
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: Narodowy Fundusz Zdrowia
 • Baner: Szpital Międzyrzecki
 • Baner: IKP - Internetowe Konto Pacjenta
 • Baner: InfoCar
 • Baner: Urząd Ochrony Danych Osobowych
 • Baner: NGO.PL - organizacje pozarządowe
 • Baner: Cyfrowy Powiat
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Międzyrzeczu
 • Baner: Nieodpłatna Pomoc Prawna
 • Baner: Lokalny Portal Edukacji Prawnej
 • Baner: Rozlicz PIT w powiecie międzyrzeckim